יעל זנו מורה לאנגליתללמוד,להביןולדעת אנגלית054-6300597
שיעורים פרטיים באנגלית

אותיות באנגלית

אותיות באנגלית הן הבסיס לכל הנושא של לימוד אנגלית באופן כללי. כמו בכל שפה זרה, דבר ראשון חשוב ללמוד את צלילי האותיות ואת הכתיבה של האותיות ולדעת לעשות את החיבור בין צלילי האותיות לבין האותיות עצמן. השלב השני הינו להגיע למצב שבו הילד קורא מילים בעלות הברה אחת (הברה היא צליל במילה אותו לא ניתן לפרק ליחידת צליל אחרת, בדר"כ מדובר על מילים קצרות בנות 3 או 4 אותיות) . צירופים מסוימים של אותיות באנגלית יוצרים צלילים שחלקן ייחודיים לשפה האנגלית כמו TH למשל שזהו צליל שאין לנו בשפה העברית. חלק מצירופים של אותיות באנגלית משתנה בהתאם למיקום הצירוף במילה או בהתאם למילה עצמה. כך למשל, הצירוף CH בדרך כלל נהגה כמו "צ", אבל במילה SCHOOL (סקול) ה- CH נשמע "ק" . ישנם צירופי של אותיות שותקות כמו במילה NIGHT (נקראת "נייט") . כדי לדעת לקרוא נכון באנגלית ובסופו של דבר גם להבין את הנקרא יש לדעת היטב ולשלוט בכל כללי הקריאה הללו ועוד רבים אחרים ולכן חשוב מאוד להכיר צלילים וגם אותיות באנגלית.

לאחר שלמדנו צירופי אותיות באנגלית יש להתחיל לעבוד על קריאה של מילים ארוכות יותר בעלות 2 ויותר הברות וכאן גם הזמן והמקום להתחיל להגדיל את אוצר המילים באנגלית ולהתחיל גם לעבוד על הבנת הנקרא באנגלית, כלומר על אנסין באנגלית.

אם כן, אותיות באנגלית, הן השלב הכי בסיסי בקליטת האנגלית ולכן חשוב להקדיש זמן בלמידה ושינון של כללי הקריאה וכן תרגול מתאים בנושא זה. האמת היא שהנושא נשמע מאוד פשוט אבל מסתבר שישנם הרבה מאוד ילדים שמתקשים ומתבלבלים באנגלית מכמה סיבות: ראשית, באנגלית יש אותיות קטנות וגדולות ואין אותיות סופיות כמו בעברית. שנית, ישנם אותיות דומות כמו t/f , ועוד ולכן ישנם ילדים לוו דווקא בעלי לקויות למידה כדיסגרפיה או דיסלקציה שמוצאים קושי בקליטה של האותיות החדשות. שנית, באנגלית כותבים משפטים משמאל לימין ולא מימין לשמאל כמו בעברית וזהו גם מקור בלתי נדלה לטעויות במיוחד בתחילת למידת האנגלית. כדי לנסות ולמנוע מהילדים להתקשות באנגלית בכלל ובאותיות באנגלית בפרט ישנם היום בנמצא הרבה משחקים באנגלית שניתן לתרגל באמצעותם אותיות באנגלית . וכאשר מדברים של משחקים באנגלית מדובר הן על משחקי מחשב ותוכנות ולומדות שונות והן על משחקי קופסא באנגלית.

כדי לחבב על הילדים לימוד של אותיות באנגלית ניתן להשתמש במשחקי אנגלית בכל פעם שקצת קשה עם הספרים והמחברות וישנם משחקי קלפים באנגלית וכן תוכנות מיוחדות ללימוד קריאה המתרגלות קריאה צעד אחר צעד.

ככל שמתחילים ללמוד אותיות באנגלית בשלב מוקדם יותר כך ניתן להגיע לרמת אנגלית גבוהה יותר בשלבים מאוחרים יותר וזו עובדה ידועה כי ידיעת האנגלית על בוריה בהחלט תורמת לעתיד ילדינו. לכן, הרבה הורים מעוניינים לשלוח את הילדים לחוגי אנגלית גם בגיל הרך .

לעומת זאת, דעתי האישית היא שיש ללמד ילדים אותיות באנגלית רק בשלב שבו הם בכיתה א' לפחות כיוון שאז יש להם מודעות פונולוגית טובה יותר וכן, יש לחכות מעט שהם ירכשו מיומנות מספקת בקריאה בעברית על מנת שלא יפתחו בלבול שנובע מההבדלים בין השפות.

לסיכום, אותיות באנגלית מהוות את הבסיס לקריאה והבנה בסיסית של אנגלית ולכן כדאי מאוד להשקיע בלימוד של אותיות באנגלית.

צור קשר