יעל זנו מורה לאנגליתללמוד,להבין,לדעת אנגלית054-6300597
שיעורים פרטיים באנגלית

מבחנים באנגלית

מבחנים באנגלית הם בהרבה מקרים נקודת התורפה של תלמידים רבים. ישנם סוגים שונים של מבחנים באנגלית כמו מבחנים בבית ספר יסודי, בחטיבה או בתיכון. ישנם מבחנים קטנים או מבחנים גדול יותר שמסכמים חומר לימוד מקיף יותר. ישנם מבחנים באנגלית שבודקים ידע מילולי בעיקר ואילו ישנם מבחנים שבודקים ידע דקדוקי . לעומתם ישנם מבחנים שבודקים את הבנת הנקרא ובהם ישנו אנסין באנגלית. הנקודה החשובה ביותר היא להבין שכדי להצליח במבחנים אלו אבל גם ללמוד לדעת ולהבין אנגלית לאורך זמן צריך ללמוד אנגלית באופן שיטתי ולאורך זמן ולא רק לפני מבחנים באנגלית.

בבית הספר היסודי בכתות הנמוכות יותר (כתות א'- ג') מבחנים באנגלית באים לבדוק את היכולת הפונולוגיות פונטיות (אותיות וצלילים וראשית קריאה) של הילדים וזה במטרה לגרום להם לדעת לקרוא היטב בהמשך הדרך. כמובן שנבחנת יכולת ההבנה והידע של מילים ומשפטים קצרים שנלמדים בכיתה וכאן נכנסת לפעולה ראשיתה של הבנת הנקרא. מבחנים באנגלית נועדו אם כן לסכם למורה ולתלמידים יחידת חומר מסוימת שנלמדה בכיתה. המבחנים מאפשרים למורה לבדוק את רמת הידיעות של הכיתה ככלל והם גם מאפשרים לתלמידים והוריהם לראות את רמת ההתקדמות של הילד ביחס לעצמו וביחס לכיתה. נכון, שלא תמיד מבחנים באנגלית משקפים את רמת הידיעות האמיתית של התלמידים מכיוון שישנם ילדים שלומדים למבחנים ממש לפני המבחן עצמו ויש להם יכולת קוגניטיבית ועקומת למידה גבוהה וכמו כן זיכרון טוב כך שהם מצליחים במבחנים באופן כללי, אך אינם משקיעים זמן בלמידה והפנמה של חומר הלימוד. כמו כן יש לזכור שרוב התלמידים בשלב מסוים צוברים פערים בהבנת הנקרא ובתפיסה השפתית שלהם במידה והם ממשיכים בדרך של שינון לפני מבחנים באנגלית בלבד. מטי מעט הינם הילדים שמסוגלים לקבל ציונים גבוהים לאורך זמן בשיטת לימוד שמתמקדת בהכנה לקראת מבחנים בלבד. ולכן, חשוב מאוד להשקיע בלימוד אנגלית מידי שבוע ולא רק לפני מבחנים באנגלית.

כאשר התלמידים עוברים לחטיבת הגיל הגבוהה של בית הספר היסודי (כתות ד'- ו') הם נדרשים להבין ולדעת גם חוקים דקדוקיים שונים כגון ידיעת הגופים באנגלית (I, You , We They, He , She, It ) וכמו כן ידיעת זמנים שונים (עד כיתה ו' כולל הווה פשוט , הווה ממושך, עבר ועתיד כאשר הדגש הוא על הווה פשוט וממושך ופחות על עבר ועתיד באופן דיי גורף) ידיעת מבנה המשפט באנגלית, והכרת מבנים שונים כמו THERE IS/ARE, HAVE/HAS, THIS IS, ומתי משתמשים בפועל BE (Am ,Is, Are) .ידיעת כל החוקים הללו בתוספת דיי מאסיבית של כללי קריאה והדרישה לקריאה שוטפת בכתות אלו יוצרת לא אחת פערים לימודיים בקרב תלמידים. מבחנים באנגלית בשלב זה של בית הספר היסודי הופכים להיות קשים יותר ובנוסף לכך, בכתות ה' כל שנה נערכים במסגרת של מבחנים באנגלית מבחן מיצב באנגלית שמטרתו להעריך את ההישגים הארציים והידיעות באנגלית של התלמידים.

בחטיבת הביניים רמת האנגלית בבתי הספר עולה אך היא לא תמיד עולה בקנה אחד עם הידיעות של התלמידים במיוחד מכיוון שאנגלית היא שפה שנייה שנרכשת בבית הספר וברוב הבתים לא מדברים אנגלית באופן שוטף וברמה של שפת אם. מבחנים באנגלית הופכים להיות מורכבים יותר ודורשים רמת הבנת קריאה טובה והתמצאות בנושא של אנסין באנגלית. לצערנו מפאת קוצר בזמן וריבוי תלמידים בכתות בבתי הספר ברוב בתי הספר בארץ התנאים אינם מאפשרים גם למורים הטובים ביותר להספיק ללמד נושא של הבנת הנקרא כולל אנסין באנגלית. במקום זאת מלמדים על פי תוכנית הלימודים והתלמידים יודעים את אוצר המילים של הספרים שהמורה מלמדת. מצד שני, ברוב בתי הספר התלמידים מתבקשים לקרוא ספרים באנגלית מידי שנה לפחות מכתות ז' עד ח' (לפעמים גם בכתות ה' או ו') ואחרי קריאת הספר התלמידים מתבקשים להגיש BOOK REPORT . שוב, מכיוון, שהאנגלית הינה שפה שנייה רוב התלמידים רואים קושי בהגשת דוח הקריאה מכיוון שיש להם קושי בקריאה והבנת אוצר מילים באנגלית. מבחנים באנגלית בהרבה מקרים התלמידים מתבקשים לתאר בהם דמות ראשית או משנית בספר או לכתוב סוף שונה לספר או לכתוב מדוע אהבו לקרוא את הספר . במסגרת של מבחנים באנגלית התלמידים מתמודדים לרוב עם אתגרים אלו אך כותבים באנגלית עם שגיאות דקדוקיות רבות או עם שגיאות בסדר המילים במשפטים. הבעיה מתחילה בכך שתלמידים קוראים רק את מה שהם התבקשו על ידי המורה בכיתה ואינם קוראים מעבר לכך באנגלית מכיוון שהמשימה הזו קשה להם והם מעדיפים אם כבר לקרוא בעברית או לא לקרוא בכלל. מסיבות אלו ואחרות אני סבורה שכדאי לעודד ילדים לקרוא אנגלית הן מעיתוני נוער באנגלית או מספרי קריאה שמתאימים לרמתם ולא רק לפני מבחנים באנגלית. לפעמים כדאי שילד יקרא בתיווכו של מורה פרטי שיקל עליו את משימות הקריאה לפחות בהתחלה וזה כדי לעודד ילדים לקרוא ספרים באנגלית ועל מנת להגדיל את אוצר המילים באנגלית.

בתיכון המצב הופך להיות קריטי יותר מכיוון שהתלמידים כעת עומדים בפתחה של בגרות באנגלית ולכן ההצלחה של התלמידים הופכת להיות חשובה יותר וקריטית יותר ויכולה לקבוע את עתידם האקדמי. ישנן מבחנים באנגלית ברמות 3 יחידות שבוחנים אנגלית ברמה בסיסית שמקבילה פחות או יותר לרמת כיתה ח' באנגלית (רמת הקבצה א' טובה) . מבחנים באנגלית ברמות 4ו- 5 יחידות לימוד שהם ברמה גבוהה יותר של אנגלית, כאשר רמה אקדמאית באנגלית גבוהה במעט מרמת 5 יחידות לימוד.

מכל הסיבות הללו ועוד חשוב מאוד להשקיע בלימודי האנגלית מידי שבוע, לקרוא ספרים באנגלית, מגזינים, להאזין למוזיקה באנגלית או לצפות בסרטים באנגלית כדי לשפר את האנגלית שלכם. כדי להצליח גם במסגרת של מבחנים באנגלית אפשר לשקול עזרה של מורה פרטי מיומן שיוכל לעזור לכם במידת הצורך להדביק פערים לימודים שונים.

צור קשר